Четверг, 20.09.2018, 04:09

ДНЗ Іванівського району

Дошкільна освіта району представлена 16 установами, 13 з яких – дошкільні навчальні заклади, 2-ясла-садки, та 1 НВК.  Функціонують 15 дошкільних установ, не працює Український дошкільний навчальний заклад.
У дошкільних закладах району на початок 2017 року навчаються та виховуються 434 дитини дошкільного віку, що загалом відповідає показнику аналогічного періоду 2016 року.
У 2016-17 навчальному році продовжує діяти така форма організації дошкільної освіти як соціально-педагогічний патронат для дітей, які з певних причин не відвідують дошкільні заклади. Таким чином 21 дитина дошкільного віку за бажанням батьків здобувають дошкільну освіту в альтернативній формі (16 дітей по селу, 5 дітей у смт Іванівка). Належним чином дана робота організована у Іванівському я/с «Лелеченя», Новосеменівському, Трохимівському, Благодатненському, Агайманському, Дружбівському закладах.
Районний показник охоплення дітей віком від 0 до 6 років  всіма формами  дошкільної освіти становить 58,4% (434 дитина із 753); охоплення дітей віком від 3 до 6 років  всіма формами  дошкільної освіти становить 90,5%.
Найвищий показник охоплення дітей від 0 до 6 років дошкільними закладами у с. Балашово (79%), с. Першотравневе (75%), с.Нововасилівка (78%), смт. Іванівка (60%), найнижчий - у с. Агаймани (29%), с. Любимівка (37%) та с. Шотівка (41%), с. Благодатне (44%).
Із 123 дітей, яким на 01 вересня 2017 року виповниться 6 років, та які прогнозовано розпочнуть шкільне навчання, 113 охоплені дошкільною освітою в ДНЗ, 9 перебувають під  соціально-педагогічним патронатом, 1 не охоплений жодною з форм дошкільної освіти (Українська с.р).
Навчання та виховання  здійснюють 48 педагогів (14 завідуючих, 1 директор, 28 вихователів, 4 музичних керівники, 2 фізінструктори). Але  одним із нагальних питань залишається освітньо-кваліфікаційний рівень  педагогів, адже якісний склад педагогів-дошкільників з року в рік залишається на низькому рівні: з 48 педагогів лише 24 мають вищу педагогічну освіту.
Курсову перепідготовку у 2016 році пройшли 8 педагогів – дошкільників, атестовано  12; у 2017 році курсову перепідготовку за планом мають пройти 8 педагогів.
Скорочення штатних одиниць відбулося у Благодатненському ДНЗ (1 вихователь), Новосеменівському ДНЗ (муз.керівник 0,25), Трохимівському ДНЗ (вихователь 0,5).  Попри те, що потребою часу та вимогою наказу Міністерства освіти і науки України від 04 листопада 2010 року №1055 «Про затвердження типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів» є введення посад вихователів-методистів (по 0,5 штатних одиниці на 4 та 5 – груповий ДНЗ), практичних психологів, які відсутні взагалі (допускається 0,5 штатної одиниці на  заклад з чисельністю груп до 4) таких посад у штатних розписах дошкільних установ не передбачаються.  
 Відсутність посад музичних керівників (лише по 0,5 ставки у Іванівських ясла-садках, 0,5 ставки у Новодмитрівському ДНЗ та 0,25 ставки у Шотівському ДНЗ та Трохимівському ДНЗ, з яких 2 – сумісники, 1 суміщає посаду з посадою вихователя,  попри те, що передбачається по 0,25 штатної одиниці на 1 групу), і на додачу відсутність відповідного оснащення, ставить під загрозу виконання вимог програми з даного розділу.
 З 2012 року Базовим компонентом дошкільної освіти передбачено варіативну складову змісту дошкільної освіти, яка не реалізується в нашому районі по причині відсутності посад педагогів з іноземної мови, комп’ютерної грамоти, хореографії (на вибір закладу). Лише у Іванівському ясла-садку «Світлячок» введено гурток з шахів (освітня лінія «Шахи» варіативної складової, та у Першотравневому ДНЗ введено гурток з навчання комп’ютерної грамоти (освітня лінія «Комп’ютерна  грамота»).
Для розширення та поглиблення змісту дошкільної освіти, реалізації  можливості вихованців задовольняти творчі потреби, проявляти  активність, самостійність за ініціативи вихователів у дошкільних закладах району діють    20 гуртків  різного профілю: «Музичні перлинки»,  «Чарівний світ емоцій», «Шахова абетка», «Маленькі патріоти», «Пальчики - ліпальчики», «Логопедичний», «Стежинами казок», «Веселий каблучок», «Чарівні фарби», та інші
Розпочата робота з атестації дошкільних закладів за новим Порядком державної атестації дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки від 30 січня      2015 року № 67 У листопаді 2016 року Першотравневий дошкільний навчальний заклад «Малятко» атестаційною комісією  визнано як такий, що надає освітні послуги відповідно до державних стандартів дошкільної освіти, та визнано його атестованим.    Всього в районі на даний час атестовано                  9 дошкільних закладів: Іванівський ясла-садок «Світлячок»,  Іванівський ясла-садок «Лелеченя», Благодатненський,  Воскресенський, Любимівський, Новодмитрівський, Новосеменівський, Фрунзенський, Першотравневий  заклади.
Усі дошкільні заклади працюють за власними Статутами, до яких з          01 січня 2016 року внесено зміни  у зв’язку з прийняттям усіх дошкільних установ до спільної власності територіальних громад сіл та селищ Іванівського району. Їх  засновником є Іванівська районна рада, розпорядником коштів - відділ освіти Іванівської РДА. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно не має Шотівський ДНЗ; акту на право постійного користування земельною ділянкою ще не має Дружбівський, Любимівський, Першотравневий, Новосеменівський,  Шотівський дошкільні заклади (у стадії оформлення).
12 дитячих садків мають для роботи комп’ютери, але лише 2 підключені до мережі Інтернет (Іванівські ясла-садки), що значно ускладнює отримання та реагування на запити та інформації   
Протягом 2016 року покращено матеріально-технічну базу дошкільних установ.
 У Дружбівському ДНЗ за рахунок коштів сільської ради (120 тис. грн) проведено капітальний ремонт другого групового приміщення.
У Іванівському ясла-садку «Лелеченя» за рахунок коштів селищної ради проведено ремонт покрівлі, за батьківські кошти (1820 грн) проведено поточні ремонти групових кімнат, завершуються роботи по заміні вікон та дверей на суму 970,000 грн.
У Шотівському ДНЗ за рахунок батьківських коштів придбано дитячий стіл (1 тис. грн), за рахунок громадської організації «Мрія» здійснено заміну 5 вікон у груповій кімнаті (12 тис.грн).
У Благодатненському ДНЗ за рахунок коштів сільської ради здійснено заміну 13 вікон (близько 65 тис.грн), придбано лінолеум для музичної зали (8 тис.грн.), придбано пральну машинку (4 тис. грн), придбано бойлер (2 тис. грн).
 У Агайманському ДНЗ за рахунок коштів сільської ради оновлено іграшки на суму 3 тис. грн. та придбано канцелярські товари на суму 2,5 тис. грн.
 У Новодмитрівському ДНЗ  за кошти сільської ради придбано музичні інструменти на суму 600 грн., дитячі ліжка на суму 37 тис. грн., спортивний інвентар на суму 2 тис. грн, праску на суму 420 грн, морозильну камеру на суму 9 тис. грн., здійснено заміну матрасів на суму 4,8 тис. грн., замінено подушки на суму 4 тис. грн, та виділено 30 тис. грн на проведення поточного ремонту системи опалення.
 У Іванівському ясла-садку «Світлячок» за батьківські кошти придбано ігровий комплекс «Лікарня» (650грн), гардини для спортивної зали (500грн), полички для методичного кабінету (550 грн),  опновлено світильники де була потреба (1050 грн), для кожної групової кімнати придбано куточки для батьків (850 грн), для кожної групової кімнати придбано куточки для розміщення дитячих виробів (800грн), 3 лавки для музичної зали по 120 грн, 2 столи для музичної зали по 420 грн, 2 полиці у групову кімнату на суму 450 грн. та інші товари для дітей всього на суму 22,394 грн.
Завершуються роботи по заміні вікон та дверей  всього на суму 750, 000 грн.
     У Балашівському ДНЗ за кошти сільської ради розпочато заміну кухонного посуду (300 грн – каструля, 1,2 тис. грн – тарілки та чашки), виділено 500 грн на придбання канцтоварів.
      У Новосеменівському ДНЗ за кошти батьків (1,800 грн.) проведено поточний ремонт групової кімнати.
      У Любимівському ДНЗ за кошти батьків (1,445 грн) проведено поточний ремонт групової кімнати.
      У  дошкільному підрозділі Нововасилівського  НВК за рахунок батьківських коштів зроблено капітальний ремонт їдальні (8,000 грн). Проведено капітальний ремонт другого групового приміщення для виховання дітей молодшого дошкільного віку, на що витрачено 7,300 грн та 1,200 грн коштів сільського бюджету, 10,000 – батьківських коштів, 6,000 - спонсорських коштів, 7,000 – коштів районного бюджету.
    У 2017 році за рахунок спонсорських коштів придбано пилососи  для Іванівських ясла-садків (по 1,5 тис грн), за рахунок батьківських коштів  придбано столи для лабораторних досліджень для Іванівських ясла-садків (по 650 грн).
За рахунок батьківських коштів проведено ремонтні роботи по встановленню бойлеру та проведення гарячої води до  кухні та  санвузлу у Любимівському дошкільному закладі.
Районним методичним кабінетом систематично з метою підвищення загального  професійного рівня педагогів проводяться  семінари та інші заходи для завідуючих та вихователів району. Так протягом 2015-2016 навчального року на базі Іванівського ясел-садка «Лелеченя» проведено практичний семінар  з  теми «Формування  почуття  патріотизму  у  дошкільників  в  контексті  розвитку духовного потенціалу» (у жовтень 2015 року). У квітні 2016 року у цьому ж закладі - «Розвиток емоційної сфери дошкільників в ході музичної діяльності», у 2016 - 2017 навчальному році (листопад 2016 року) проведено практичний семінар на базі Іванівського ясел-садка «Світлячок» з теми «Українські дошкільнята – патріоти своєї Батьківщини», також протягом навчального року проведені наради виробничого характеру для завідувачів дошкільними установами (у вересні 2015, у грудні 2015 року, у травні 2016 року, у вересні 2016 року).
Продовжує роботу районна творча група вихователів дошкільних закладів. За підсумками її роботи протягом минулого навчального року вихователі  отримали методичні рекомендації (в електронному вигляді) з питань: «Методика проведення нетрадиційних технік малювання в дошкільній установі», «Формування патріотичного світогляду у сучасних дошкільнят», «Системна робота по наступності, як основний мотиваційний фактор для подальшого навчання», «Основи громадянського виховання в дошкільному закладі».
Колективом Іванівського ясел-садка «Світлячок» у квітні 2016 року проведено чотиритижневий проект «Люблю я тебе, моє селище». Широке використання краєзнавчого матеріалу сприяло вихованню у малюків гордості за свій край, формування поваги до батьків, бережливого ставлення до природи та багатьох інших якостей, притаманних  соціально сформованій особистості.
У березні 2016 року проведено черговий конкурс педагогічної майстерності (професійного керівництва) серед завідувачів дошкільних закладів, переможцем у якому серед трьох учасниць стала Палагнюк Н.А., завідувач Благодатненського дошкільного закладу «Колосок».
Вихователь Фрунзенського дошкільного навчального закладу «Барвінок» Погрібна Лариса Василівна, досвід якої з питання «Виховання ціннісного ставлення до природи, формування навичок естетичного сприйняття природи та елементарних навичок природокористування» вивчався протягом року та узагальнено для затвердження радою методичного кабінету, у формі майстер-класів в ході семінару завідувачів продемонструвала деякі навчально-виховні форми та прийоми щодо формування у дітей позитивного ставлення до всього живого, уявлення про взаємозв’язки у природі.
Колективи Іванівських ясел-садків, Фрунзенського та Новосеменівського дитсадків у квітні 2016 року прийняли участь у Всеукраїнському фестивалі-огляді «Калейдоскоп педагогічних ідей з екологічного виховання дошкільників» та розмістили свої матеріали (відео та конспект заняття) на Освітньому порталі «Педагогічна преса». Серед 39 учасників з Херсонської області матеріали Іванівського ясел-садка «Світлячок» за рейтинговими показниками посіли 7 місце.
Матеріали Іванівського ясла-садка «Світлячок» відзначені грамотою за участь у обласному фестивалі педагогічних ідей «Гуманізація освітнього простору у вимірі педагогіки В.О.Сухомлинського».
Методичним кабінетом  у березні 2016 року було здійснено перевірку питання «Формування патріотичного світогляду у дітей дошкільного віку у Іванівському ясла - садку «Лелеченя» та Воскресенському дошкільному навчальному закладі «Оленка». Робота, яка систематично ведеться в закладах,  налаштовує їх на розуміння своєї невід’ємності від народу, держави, викликає теплі позитивні почуття, бажання дізнатись чогось нового.
У вересні 2016 року було здійснено перевірку виконання Положення про організацію фізичного виховання і масового спорту в дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах Херсонської області, затвердженого наказом управління освіти і науки обласної державної адміністрації від 20 лютого 2006 року № 25, у Іванівському ясла-садку «Світлячок» та дошкільному підрозділі Нововасилівського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад», за результатами якої педагоги отримали відповідні рекомендації.
Запровадження з жовтня 2015 року кваліметричної моделі визначення рівня розвитку дитини старшого дошкільного віку дало можливість якісно проаналізувати виконання дошкільними навчальними закладами державних вимог до рівня розвиненості та вихованості дитини дошкільного віку, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти та провести районний моніторинг рівня розвитку дітей відповідного віку.

Фізичний розвиток і здоров’я дитини

Соціальний

розвиток

Природничо-

екологічний

розвиток

Предметно-

практична

діяльність

та художньо-

естетична

Ігрова

діяльність

Сенсорно-пізнавальний розвиток

 

Мовленнєвий розвиток

 

І оцін

ІІ оцін

І оцін

ІІ оцін

І оцін

ІІ оцін

І оцін

ІІ оцін

І оцін

ІІ оцін

І оцін

ІІ оцін

І оцін

ІІ оцін

3,2

3,6

2,8

3,3

2,8

3,2

2,6

3,2

3,2

3,5

2,7

3,1

2,5

2,9

 Як видно із показників таблиці, з вересня 2015 року до травня 2016 року результати дітей підвищилися по всім освітнім лініям.
 Певну  увагу приділено завідувачами контролю за виконанням розділів річного плану, але результати перевірки ведення ділової документації в закладах вкотре показали наявність багатьох методичних та  адміністративних помилок, що є наслідком недостатнього вивчення нормативних документів  та неналежної виконавської дисципліни.
 У  Балашівському, Благодатненському, Дружбівському, Любимівському дошкільних закладах не затверджено номенклатуру справ.
Відсутні протоколи педагогічних рад у Любимівському дошкільному закладі.
Відсутнє документальне підтвердження проведення консультацій та лекцій для батьків у Новомиколаївському, Першотравневому, Трохимівському дошкільних закладах; спільних засідань методичного об’єднання вчителів та вихователів у Любимівському дошкільному закладі; семінару-практикуму, тренінгу, консультацій для вихователів у Благодатненському дошкільному закладі.
Відсутні протоколи та матеріали батьківських зборів у Балашівському, Любимівському дошкільних закладах.
Відсутні матеріали проведення консультацій для вихователів у Трохимівському ДНЗ.
Відсутні більшість матеріалів проведення (узагальнені накази, довідки) тематичного та комплексного контролів у Балашівському, Благодатненському, Любимівському, Новомиколаївському, Новодмитрівському, Трохимівському дошкільних закладах.
Заняття не аналізуються всебічно та грунтовно у Любимівському, Новомиколаївському,  Новодмитрівському дошкільних закладах.
Часто у закладах відсутній належний аналіз стану захворюваності дітей, харчування,  рівня розвитку дітей.
Не висвітлено роботу з сім’ями у рамках соціально-педагогічного патронату (у закладах, де передбачено даний вид роботи).  
Кадрові накази у Дружбівському, Новодмитрівському та Першотравневому дошкільних закладах містять ряд грубих порушень (відсутні посилання на статті КЗпП України та подекуди підписи працівників, терміни, не дотримано ділового стилю написання наказів).
Взагалі не дотримано орієнтовного переліку наказів дошкільного навчального закладу (додаток №4 вищезазначеної інструкції) у Балашівському ДНЗ (відсутні організаційні накази за серпень та за вересень 2015 року).
За минулий навчальний рік всебічний аналіз діяльності установи проведено у Іванівському ясла-садку «Лелеченя», Іванівському ясла-садку «Світлячок», Агайманському, Благодатненському, Воскресенському, Першотравневому  дошкільних закладах.
    Не підтверджено документально жодного заходу річного плану у Шотівському дошкільному закладі.
    Адміністрацією Дружбівського дошкільного закладу надано документацію, яка не може слугувати підтвердженням виконання методичних  та інших заходів річного плану: книга вхідної документації, журнал обліку дітей, картотека страв, технологічні картки та протоколи виробничих нарад. Надані кадрові накази містять ряд суттєвих недоліків, книги наказів не систематизовані.